1. hűsítő tipp: átszellőztetett falak és tetőzet
Az első hűsítő tipp nagyon-nagyon régi módszer, már elődeink is alkalmazták, mikor a padláson tárolták a szalmát, és más terményeiket: ezek szigetelték a plafont, felettük pedig szabadon járhatott a levegő. A parasztházak oromzata ezért is lyukacsos.

Ezt Angliában és Japánban kimaxolták, ugyanis kettős héjazatú házakat építettek, amelyeknél a levegő nyáron szabadon áramolhat a falakban, míg télen lezárják a felső légnyílásokat, és a felmelegedett levegő plusz szigeteléssel védi a hidegtől.
Magyarországon nem alkalmazzák, mert nagyon pontos és gondos kivitelezés mellett hatékony.
A tetőszellőzésről a FILO Fentartható lakberendezés blogon olvashatsz többet.
2. tipp: vertikális légmozgás
A meleg levegő felfelé száll. Ezt a tényt kihasználva, főleg a többszintes házakban érdemes olyan építészeti megoldásokat, illetve szellőző rendszert kialakítani, ami mintegy önműködően biztosítja a levegő mozgását, hűtését nyáron és a melegítését télen. A pince szellőzése segítségével, a talajon keresztül állandó hűtésünk lehet.

3. tipp: horizontális légmozgás
Ha elősegítjük a horizontális légmozgást a lakáson belül, akkor könnyen átszellőztethetővé válik a ház. Ez télen is nagyon lényeges és kánikula idején nyáron is megnő a jelentősége: hiszen csak pár órád van arra, hogy lehűtsd a házat éjszakánként!

Fontos, hogy egy helyiség milyen pontjain megy be a levegő, hol tud kijutni – biztosítani kell azt, hogy körbe tudjon járni, ne alakuljon ki huzat.
A légbevezető nyílások állításával befolyásolni tudod a légáramlás irányát. Ronthatsz és javíthatsz az átszellőzésen, ahogy a fenti ábrákon megfigyelheted.
4. tipp: az árnyékolás
Nagyon fontos: kívülről kell árnyékolni! Megteheted a kertrendezés során, különféle épített szerkezetekkel, illetve az ablakok lefedésével. Nagyon fontos eleme a házak designjának is, alapvetően befolyásolja az árnyékoló szerkezet egy ház külsejét.

Az árnyékolásról a FILO Fentartható lakberendezés blogon olvashatsz többet.
5. tipp: a színek
A hideg színek a környezetünkről azt az üzenetet küldik az agynak, hogy hideg van, a lakás kialakítása során érdemes nyári berendezést is létrehozni. Hogy télen ettől ne fázz, érdemes a beépített szerkezetek, bútorok színét színsemlegesen kiválasztani: ne tolódjon el se a meleg, se a hideg színek felé, a kiegészítőket pedig évszakonként cserélgesd: nyáron a kifejezetten hideg színű, kék, türkiz, esetleg zöld kiegészítőket alkalmazd, míg télen a narancs, piros, vörös árnyalatait: nem véletlen, hogy a karácsonyról a zöld és a piros jut azonnal az eszünkbe! Az sem véletlen, hogy a kerti lakberendezésben is a tenger környéki stílusok a kedveltek!

6. tipp: anyagok
Len, len, és len. Viszkózzal keverhető esetleg – ez egyébként az elérhető a boltokban. És fa, bambusz és a természetes kövek.

Ezek elvezetik a nedvességet, lassan párologtatják el, illetve a természetes kövek hűsítő érzetet nyújtanak. Érdemes minél világosabb anyagokat választani.
+ 1 hűsítő tipp
Ha sikerült mindent jól megterveztetni, kialakítani, berendezni úgy, hogy betartottuk a fenti 6 szabályt, ne tedd tönkre azzal, hogy akadályozod a hatásukat!
Ne vágd le a lakásodat tökéletesen árnyékoló fát! Ne tegyél bútort a légáram elé! Ne mélyvörös rózsával díszítsd a lakást! Ne állj órákat a konyhai tűzhely előtt – alakítsd ki a kertben!
Források:
Neufert: Építés- és tervezéstan
A nyitókép forrás: https://www.archdaily.com/949585/cooling-interiors-will-be-the-architectural-challenge-of-the-future
Szia! Szeretnél hozzászólni? Tedd meg itt. Köszönöm szépen.