A nagytakarítás manapság nem divatos, de a magamfajta halogató típusoknak erősen ajánlott. Ugyanis a divatos folyamatos üzemmód engem zavar. Takarítsam a tisztaságot? Ugyanmár!
A hagyományok szerint 3 (maximum 4) nagytakarítás van évente:
- a húsvéti,
- az augusztus 20. előtti és
- a karácsony előtti.
A nyári tulajdonképpen az iskolakezdés előtti, nyár végi kitakarítás, a másik kettő a nagyobb vendégjárások előtti takarítás. Jellegüknél fogva egy kicsit különböznek egymástól, ma a nyárit veszem górcső alá.
Feladatok: ellenőrzés
A nyári nagytakarításkor előkészítjük az életünket a betakarításhoz, az iskolakezdéshez. Ebben az időszakban kényelmesen elvégezhetjük a kerti, udvari munkálatokat is – most biztosan jó idő van. Nem esik, meleg van.
Minden takarítás első feladata a számbavétel. Régen volt házi leltár, ha erőt érzel, most is csinálhatsz, de én nem szoktam.
Ennek során a ellenőrzünk: van-e elegendő készlet, ezeknek elég tároló edény és végül tároló hely. Ha a válogatás során hibás, romlott, törött darabokat találunk, dobjuk ki. Ha felesleges dologra leltünk, adjuk el, ajándékozzuk el, illetve gyűjtsük és raktározzuk külön, ha mi akarjuk később használni. A hiányzó darabokat pótoljuk.
Milyen készleteink lehetnek?
Ruha, írószer, irodaszer, könyvek, játékok, berendezési tárgyak, eszközök és szerszámok.
Karbantartás
Az augusztusi nagytakarítás kitűnő alkalom a gépeink ellenőrzésére! Most hívjuk ki a gázkészülék szerelőt, a villanyszerelőt, fűtésszerelőt, ellenőriztessük a készülékeket, tisztíttassuk ki szakszerűen. Még időben vagyunk minden cseréhez, átalakításhoz!
Feladatok: takarítás
Már ellenőrzés közben is elkezdhetjük, sőt, ajánlott. Mikor a szemlézés miatt mozgatjuk a dolgainkat, akkor egyúttal takarítsunk is ki: töröljük, poroljuk, mossuk le, a tárolóhelyeket is és a már tiszta helyre tegyük vissza.
Azonban mielőtt elkezdjük, portalanítsuk a mennyezetet, a világítótesteket és a falakat. Általában ehhez elég egy keményebb, száraz “toll”-seprű. A világítótesteket szedjük szét és a búra alól is távolítsuk el a szennyeződéseket.
Miután a tárolóhelyek és a falak, mennyezet tiszta, következzenek az ajtók és ablakok. Természetesen ide értve a függönyöket is. Ha megrongálódott, akkor cseréljük ki, javíttassuk meg: a téli fűtés előkészítése is feladat!
Ha elkészült, akkor a kárpitok, szőnyeg tisztításával folytassuk, végül az utolsó feladat a padló felmosása és fényesítése. A matt padlókat is érdemes hibátlanra törölni.
Feladatok: pótlás
A számbavétel során mindig készítsünk egy listát a cserélendő, pótlandó holmikról. Augusztus 20. után, szeptemberben szépen sorban szerezzük be a listán szereplő tételeket.
Feladatok: a lomtalanítás, tárolás
A számbavétel során feleslegessé vált holmit pedig adjuk, ajándékozzuk el. Szervezhetsz garázsvásárt, iskolai csere-berét is, csatlakozhatsz másokhoz is. Kihasználhatod a facebook-piacterét.
Az ajándékot konkrétan is értem: a sosem használt játékokat (többet kapott, már kinőtte, vagy egyszerűen nem is tetszett neki és emiatt nem használta), karácsonyi csomagolópapírba elcsomagolom, ráírom, mi van benne, milyen korosztálynak való (hogy a jótékonysági szervezet tudja, kinek adja tovább) és a szervezett karácsonyi akciókban felajánlom. A megunt táskáimat női jótékonysági akciókra tartogatom, a kéréseknek megfelelően felszerelem. A már használt, de jó dolgokat a barátoknak szoktam továbbítani. A használt, már nem olyan szép holmit, a kerítésre rakom, szerintem már kialakult “vendégkörünk” van. A rossz, törött, stb. megy a kukába. (Azonnal, nem szabad tárolni az ilyesmit!)
A használt és még újrahasznosítható dolgokat félreteszem újrahasznosításra. Ezek főleg kötött, horgolt darabok, illetve pamut holmi, érdekesebb mintájú anyagok. Alapanyagként használom tovább: legombolyítom, szétszedem és úgy tárolom felhasználásig.
A tároláshoz megfelelő tárolóeszközöket veszek, kiegészítő dolgokkal együtt. A ruhákhoz molyriasztót, molyjelző ragasztós papírt, az élelmiszerekhez is jelzőpapírt használok. Ha talál kártevőt, akkor irtószerrel védekezem, de csak ilyenkor! Ha megfelelő a tárolás, akkor elkerülik a kártevők a tárolt holmit! A tárolóhelyeken is kitakarítok! (Padlás, pince, garázs, gardrób, spájz, kamra, kerti szerszámos, stb.)
Mivel könnyítheted meg a feladatokat?
Szerintem a nagytakarítást a megfelelő eszközök birtokában jó végezni. Segítőkre is szükség lesz: a karbantartáshoz mindenképpen, de kérj segítséget a részfeladatokhoz is! Érdemes az ételt ebben az időszakban rendelni, házhoz hozatni.
Az első a lista! Erre fel tudod írni két nagytakarítás között a részfeladatokat, alkalmas az ellenőrzésre: pontról-pontra haladhatsz. Motiválónak kell lennie! Jó, ha kellemes ránézni, de leginkább a sok pipa az ösztönző!
Készíts kicsi lapokat! Ha minden egy lapon van, miniatűr betűkkel, amit egy vastag filccel nem is lehet kipipálni, csak nagyítóval és a legvékonyabb valamivel tudsz ráírni, akkor csak elmegy az életkedved!
Legyen egy összefoglaló lapod és a részfeladatokról szóljon külön-külön lap. Ne keverd össze a még megcsinálandó, már elkészült listáidat: tök jó dolog látni, ahogy növekszik az elkészültek listája!

Ha a részletes csekk-listáimat szeretnéd, iratkozz fel a következő űrlapon a hírlevelemre!
Ha megakadtál a lakberendezéssel, tanácsra esetleg tervezőre van szükséged, kérhetsz tőlem segítséget! Lakberendezési tanácsadást, laberendezési tervezést attól függően mennyire akadtál meg.
Augusztus 1-től hatalmas KATA-temető akcióval várlak, figyeld a honlapomat vagy a facebook oldalamat! Iratkozz fel, hogy megismerd az ajánlatomat!
Ne menj még! Ha nincs szükséged a listákra, nincs szükséged tanácsadásra, de szeretnél heti egyszer beleolvasni, milyen cikkek jelentek meg a blogon:
Szia! Szeretnél hozzászólni? Tedd meg itt. Köszönöm szépen.