Tavaly március közepén részt vettem egy egy hetes online konferencián: Sustainable Interior Design címmel. Ezen a konferencián részletesen átelemztük a fenntarthatóság és energia takarékosság kérdéseit, segítséget kaptunk a további vizsgálódáshoz. Ezek a vizsgálódások vezettek a FILO Fenntartható lakberendezés blog létrejöttéhez. A rezsicsökkentés részleges megszüntetése alkalmat nyújt arra, hogy innen szemezgetve pár megoldási lehetőséget felvázoljak a problémáink megoldásához.
A FILO Fenntartható lakberendezés Miskolci időjárási adatokra optimalizált megoldási javaslatokról szól. A 30. bejegyzésnél tartok és ezekből válogatok pár javaslatot arra, hogy tudsz takarékoskodni az energiával, felhasználni a megújuló forrásokat (passzívan.)
Alapvető feladatok
A legfontosabb a rezsicsökkentés szempontjából is, hogy hogyan van tájolva a ház. A legtöbb persze egyáltalán nem optimális, nincsenek beárnyékolható, jó nagy nyílászárói délre, nem védettek nyugatról – sőt, az utóbbi időben kifejezetten divatos nyugatra tájolni a házakat: emiatt sajnos a uralkodó szél miatt többlet energiába kerül a házak fűtése. De annyit meg tudunk tenni, hogy a nyugati oldalon megerősítjük a szigetelést a nyílászárók körül, jó vastag függönyöket használunk, melyek segítenek kint tartani a szeleket. Délen biztosítjuk a nyári árnyékolást, télen pedig azt, hogy a napsütéses órákban a nap akadálytalanul bejuthasson a lakásunkba. A keleti és északi oldalon érdemes megerősíteni a szigetelést (vagyis vastag függönyt használjunk és ellenőrizzük le az ablak, ajtó körül a szigetelésünket.)

Életmód változtatás
Miután ezzel elkészültünk, már jelentős a rezsicsökkentés. Ha még mindig vissza kell fogni a fogyasztásunkat, az életünkön is változtatni kell: kevésbé pazarlóan használni a melegvizet, a fűtést: bizony, érdemes tekergetni a termosztátot, beállítani a jó hőfokokat. Még mielőtt ezt megtesszük, lakberendezési szempontból is nézzük meg a lakásunkat. A nagy területű, nehezen kifűthető részeit zárjuk le, használjuk hűvösebb hőmérsékletet igénylő célokra (sportoljunk, aludjunk itt.) A könnyen kifűthető, napos, meleg szoba legyen a nappali, és a gyerekszoba. Az ehhez közeli fürdőszobát használjuk. Az étkezést szervezzük a konyhába, az étkezőt csak különleges alkalmakkor használjuk.
Ha van lehetőségünk, télen építsünk tömegfalat: sziklákat, téglát, betont (igazit!) tegyünk az ablak elé úgy, hogy a téli napsütés érje. Ezek felmelegszenek és tárolják a hőt. Készíthetünk ülőkét, virágbeültetést, könyvespolcot, stb.
Víz- és energiatakarékosság
A mosogatást 3*10 liter vízben is el lehet végezni, amiből 10 liter forró, 20 hideg. Ehhez három 10 literes edényre van szükség (lehet az utolsó a mosogatómedence, a másik kettő 1-1 lavór. Nekem négyszögletes a lavórom, tudom ajánlani.) Az első edénybe 10 l forró vizet öntünk (lehet krumpli-, tészta-, zöldségfőző víz is), plusz a mosogatószert. A másik kettőbe 10-10 l hideg víz kerül. A mosogatáskor fontos, mit mi után mosogatunk: elsők az üvegtárgyak, poharak, utánuk az evőeszközök, majd a porcellánok: tányérok, tálak, őket követik koszossági sorrendben a főzőedények.
A zuhanyzási, hajmosási szokásainkat érdemes módosítani: ne folyassuk a vizet. A fogát mindenki így mossa már, ugyanazt kell alkalmazni: bevizez, elzár, szappanoz, megnyit, öblít és kész. A gyerekeknek vegyünk/szerezzünk nagyobb méretű kádat. (Ilyeneket a vidéki vas-edényekben még mindig árulnak.) Ők abban is nagyszerűen érzik magukat.
A konyhai eszközök helyett készíts mindent kézzel, vásárolj (pékség, hentes, zöldséges) és főzz minden nap. Most a nyári időszakban olcsóbb a zöldség-gyümölcs, vannak akciók (szedd magad!), érdemes a kedvenc ételeinket hagyományosan tartósítani hűtés helyett. Erről a FILO Konyhában írtam egy részletesebb cikket!
Ha még csak tervezed a házad
Tájold jól! Szigeteld! Aknázd ki a geotermikus energia adta előnyöket (föld-víz hőcserélős kazán) és a passzív energiahasznosítás továbi lehetőségeit. Terveztesd meg, ha optimális a helykihasználás, a tájolás, a nyílászárók mérete, az alkalmazott anyagok, és a berendezés során is figyelmet kap a fenntarthatóság, akkor pénzt takaríthatsz meg már az építés során is, valamint az üzemeltetés során is, továbbá még a ház elbontása sem fogja károsítani annyira a környezetet.

Forrás
Tanácsadás
Magyarország kivételesen jó helyzetben van ezen a téren. A 2015. évi LVII. törvény az energiahatékonyságról (Ehat.) biztosítja azt számunkra, hogy 21. § (c) alapján a Magyar Mérnöki Kamara (MMK) “a lakosság számára ingyenes energetikai tanácsadást biztosít, valamint nyomon követi a tanácsadás következtében elért energiamegtakarítás mértékét.” Ezen a linken tudsz regisztrálni a tanácsadásra. A rezsicsökkentés megkurtítása és a KATA hirtelen kivezetése (nagyon sok tervező ezt az adózási formát választotta) minden bizonnyal sok feladatot ró a Kamarára, de remélhetőleg ők is jelentkeznek valamilyen tájékoztató anyaggal, ajánlattal.
Ha konkrét lakberendezési tanácsokra lenne szükséged, jelentkezz nálam! Ha építkezel és szeretnéd, ha a fenntarthatósági szempontok is érvényesüljenek a lakberendezésben, kérj teljeskörű lakberendezési tervezést!
Szia! Szeretnél hozzászólni? Tedd meg itt. Köszönöm szépen.