A függönyszabályok nem véletlenül alakultak ki: segítenek eldönteni a húzós kérdéseket.
Függönyöket nagyon régen alkalmazunk, már a barlangokban is használhattuk ezeket a vastag anyagokat, amivel a hideget, hőséget kint lehetett tartani, a meleget, hűvöset pedig bent megóvni. Az évezredek során kifinomult szabályok alakultak ki, ismerkedj meg ezekkel!
Hova kerüljön a függöny?
A függönyöknek az ablakokat nagynak, a teret nagyvonalúnak kell mutatniuk. Erre tökéletesen alkalmasak is!



Mikor a függönykarnist beállítod, akkor az ablak fölött jó, ha 30 centire van. Ha ez nem lehetséges, akkor a plafonra, süllyesztve, illetve a plafon alatt 2-8 centire szereld fel. A fenti ábrán a mennyezeti díszcsík alatt látható.
Legalább annyira széles legyen, hogy a függönyt mindkét oldalra széthúzva, azok az ablak két oldalán el tudjanak helyezkedni. Fontos, ha szükségünk van fényre, a fénysugarak akadálytalanul bejuthassanak!
A függöny érjen a földig. Ez azt jelenti, hogy vagy két centire legyen, vagy érintse a földet, vagy rogyjon rá a földre! Hogy melyik megoldást választod az ízlés és a függöny súlyának a kérdése: ha a függöny nagyon nehéz, akkor jobb, ha szabadon tud siklani, nem akadályozza a földet érintő része.
Érdemes szimmetrikusan elhelyezni a függönyöket.
Ha teheted ne két, hanem négy panelt használj: kettőt-kettőt rakva az egyes oldalakhoz. Nagyvonalúbbnak látszik majd a tér.
Hogyan tegyük fel a függönyöket?
Nagyon fontos: legyen elhúzható a függöny! Sokszor előfordul, hogy a karnisok tartószerkezetei gátként funkcionálnak. Ne kövesd el azt a hibát, hogy ezt nem veszed figyelembe! Kiszellőztethetetlen szobák, elhúzhatatlan függönyök a végeredménye!
A függönyöket általában több rétegben alkalmazzuk. A különféle rétegeknek eltérő a szerepe és funkciója.
Közvetlenül az ablakra szereljük a különféle rolókat és vitrázs függönyöket.


A roló gördülő szerkezeten nyugszik, amit az ablak tetejére szerelünk fel. Ennél vigyáznunk kell, hogy az ablak nyitható legyen, a rolónak is legyen elegendő hely.
A vitrázsfüggönyt az ablak keretére rögzített rudakra csíptetjük. Ennél is ügyeljünk a nyithatóságra, bár ez általában nem probléma. A faajtók korában nem rudakat használtak a nagyanyáink, egyszerűen egy fonálra fűzték és szeggel rögzítették. Ennél általában nincs több réteg, néha drapériával párosítják.
A róló lehet fényzáró, fényáteresztő, vastagabb, vékonyabb. A vitrázsfüggöny általában fényáteresztő és vékony (a tartószerkezet miatt.)
A következő réteg a fényáteresztő függöny. Ebből lehet egy, esetleg két réteg – ilyenkor a belső kicsit vastagabb.

És végül az utolsó a fényzáró. Ezek bélelt, vagy dupla szövetű függönyök, emiatt igen csekély fény szűrődik át rajtuk.

Előfordul, hogy mind a négy réteget alkalmazzuk: hangulati elemként, a teljes fényzárás és styling érdekében. A függönyszabályok ezt azért nem írják elő!

Mennyi anyagra van szükség?
Egy dúsan redőzött függönyhöz a szélességének a háromszorosát számold. Az egyáltalán nem redőzött megegyezik a fal szélességével. Varrásráhagyásokkal is számolni kell: szélessége szerint 2-2 centit a szélein, míg hossza szerint 10 centit. Kész függönyöknél ilyen probléma nincs.
Ha nem tudod pontosan kialakítani a szobákat, túl bonyolultak számodra a függönyszabályok, kérhetsz tőlem segítséget! Lakberendezési tanácsadást, laberendezési tervezést attól függően mennyire akadtál meg.ű
Augusztus 1-25 között KATA-temető akcióval vártalak. Ennek vége, lemaradtál. Majd legközelebb!
Szia! Szeretnél hozzászólni? Tedd meg itt. Köszönöm szépen.