A pad egyike a legősibb bútoroknak. Ezekről a nem túl régmúlt kőkori népek bútorai, valamint a fennmaradt bronzkori kőpadok árulkodnak.
Funkciója
A pad elsősorban ülőbútor, de már a korai daraboknál is volt többfunkciós: ülő- és pihenőbútor változata is.

A fenti “kőpadot” hozza Kaesz Gyula az egyik első példának. Kár, hogy a Wikipédia szerint ez egy őrlőkő… Sajnos, 10-ből 8 ilyen tévedés van az Ismerjük meg a bútorstílusokat műben, ha valaki hivatkozik az adataira, mindig nézzen utána!
Megjegyzés: az különösen szomorú, hogy jelenleg ez az egyetlen komplex, történeti mű magyarul a bútorokkal kapcsolatosan. Kaesz Gyula írta, aki az Iparművészeti Főiskola tanára, majd rektora volt. Számos újítás, tevékenység fűződik a nevéhez. A lektor Szabolcsi Hedvig művészettörténész volt. Alapvetően abban látom a mű problémáit, hogy a lektorálás minősége nem megfelelő volt, nem munkacsoportok dolgoztak rajta és hiányolom a történészi, régészeti minőséget is.
Mindenképpen nagyra értékelhető ez a mű, de sajnos csak vezérfonalként lehet rá tekinteni, aminek minden egyes mondatának és ábrájának meg kell vizsgálni az eredetét és helyességét. Ez igen nehéz nem létező népek, tárgyak esetén.
Én arra tippelnék, hogy az első “padok” egyszerűen kidőlt fák lehettek.
Később, a bútorkészítés kialakulása után, jöttek létre az első padok. Részben kétfunkciósak: ülő és fekvő alkalmatosságként. Másrészt az épület beépített részeiként: a falból kilógva. Ezek maradtak fent ránk Mezopotámiából.

Az ülő- és fekvő funkciót valamikor az újkor hajnalán kiegészítette a tároló funkció.
Helye a mában
Mivel rugalmasan használható, de nem túl kényelmes, ezért a konyhai, étkezői és kerti lakberendezésben van szerepe.





Alkalmazhatjuk a hálószobában, kiaknázva a tárolóbútor funkcióját.

Mi a fürdőszobában is padot használunk: tárolunk benne és alkalmas a fürdés, zuhanyzás, öltözködés kellékeinek használatának megkönnyítésére.

Természetesen az előszoba egyik alaptartozéka.

Augusztus 1-25 között KATA-temető akcióval vártalak. Ennek vége, lemaradtál. Majd legközelebb!
Forrás:
Nyitókép. https://www.urbanroad.com.au/felix-bench-seat-boucle-curl-cream
https://www.slideshare.net/oechsph/art-history-neolithic-japan-and-mesopotamia?from_action=save
Kaesz Gyula: Ismerjük meg a bútorstílusokat, 1995, Háttér Kiadó, Budapest
Szia! Szeretnél hozzászólni? Tedd meg itt. Köszönöm szépen.