Június 1. van, a nyár első napja. Nálunk, a tetőtérben már melegebb napokon használatban van a klíma. Sajnos, az elmúlt 20 évben elviselhetetlenné vált nyáron az éghajlatunk, ördögi körbe kerültünk. Mit kell tudnunk a hűtésről?
Egyrészt, a klíma utólagos megoldás. Ha az ember építkezik, sokkal jobb megoldás is van: a padlófűtés, a mennyezetfűtés lehetőséget teremt arra is, hogy nyáron hűtőrendszer működjön a csövekben. A “kazánt” ennek alapján kell beüzemelni. A szellőzőrendszer és a hőszigetelés kialakítása is jelentős tényező a belső hűvös levegő megőrzésében. Létezik olyan módszer, ami segítségével a lakás belső levegője kiegyenlíthető egy kürtő segítségével – ráadásul energiatakarékos! Valamint alkalmazhatunk fan-coil rendszert is, amit én nem igazán preferálok, de sokak kedvence.
Ha a fűtési rendszer segítségével, vagy a szellőző rendszer segítségével hűtjük a lakást, akkor gyakorlatilag nincs teendőnk: egyszerűen nem látszik! A mennyezetfűtés esetében a mennyezeti led panelek felhelyezése nehezedik meg, komoly lakberendezési tervezői munkát igényel – ha ilyesmit tervezünk, mindenképpen kérjünk segítséget mind a gépésztől, a elektromos tervezőtől, az energetikustól és vonjuk be a belsőépítészt, vagy lakberendezőt is.
A Venturi-torony koncepciójával a 2019. évi Solar Decathlonról szóló hírekben találkoztam a pécsi és miskolci egyetemisták házában.

Nem egyedülálló kísérlet, van előzménye is.
Hazánk első Energia Design tervezési-kutatási módszerrel tervezett aktívház (tehát pluszenergia mérleggel rendelkező) épülete, egy ipari és irodaépület Komlón, 2012 szeptemberében valósult meg. A Pécsi Tudományegyetem Műszaki és Informatikai Kar és a PTE Szentágothai János Kutatóközpont Energia Design kutatócsoportja Prof. Dr. Kistelegdi István vezetésével volt felelős a speciális tervezésmódszertan kidolgozásáért. A projekt keretében a hazai épületenergetikai rendelet előírásainak megfelelő számításokat, dinamikus épületszimulációkat és aerodinamikai CFD áramlástani szimulációkat és szélcsatorna modellkísérleteket is alkalmaztak. Az épület méréseivel pedig lehetőség nyílt visszacsatolni a tervezés módszerének pontosságára, ill. feltárni optimálási lehetőségeket az épület különböző energetikai rendszereiben.
Innen

A magam részéről korszakalkotónak tartom, kár, hogy nem terjed fénysebességgel ez a megoldás.
A fan coil radiátor-szerű valami, ami átáramoltatja önmagán ventillátorokkal a levegőt és lehűti, vagy éppenséggel felfűti. Légcsatornázható (emiatt kedvelt, ha nagy térfogatú épületekben kell alkalmazni, mint áruházak, szállodák, közösségi terek.) Kicsit zajos a ventilláció miatt. Parapetes vagy burkolat nélküli kivitelű gépek vannak a piacon, melyeket lehet oldalfalra, mennyezetre szerelni.




De mit tegyünk, ha csak klímát tudunk alkalmazni?
Ha elég magas a belmagasság, elrejthetjük az álmennyezetben, természetesen az erre alkalmas változatát kell beszereznünk.
Ha ilyen lehetőségünk nincs, akkor olyan szerkezetet kell keresnünk, ami átengedi a levegőt és lehetővé teszi a hozzáférést, a karbantartási célokból. Ennek könnyen tisztíthatónak kell lenni, hiszen állandóan cirkuláltatja a port.








Fa-, és lézervágott fémszerkezetek alkalmazhatóak. Érdemes kihasználni azt, hogy dekorációs céllal kortárs művészetet vigyünk a lakásba, nem kötelező csak egy csíknyit alkalmazni a takarásnál. Számtalan grafikus foglalkozik sablon készítéssel, egyedi megrendelésre, vagy készen kaphatóan.
Források:
https://www.cassettefancoilunit.com/
http://sde2019.hu/hungarian_nestplus.html
http://real.mtak.hu/111639/1/doi%2044-47.pdf
https://hu.frwiki.wiki/wiki/Effet_venturi
http://magyarenergetika.hu/wp-content/uploads/2019/12/04_XXIII_ME_Szimp%C3%B3zium_prez_KT_JH.pdf
https://beautyharmonylife.com/conceal-hvac-unit-without-messing-home-interior/
https://4-style.pl/klimatyzacja-wszystko-co-warto-o-niej-wiedziec/
https://withinthegrove.com/diy-modern-ac-unit-cover-and-trash-can-storage/
http://www.atelierdozero.com/2017/11/projeto-para-sacada-gourmet-do-apto-da.html
https://chuuou.exblog.jp/26123449/
https://www.contemporist.com/hide-the-air-conditioning-unit-inside-a-cabinet/
https://www.razortoothdesign.com/partitions/constructor.html
Szia! Szeretnél hozzászólni? Tedd meg itt. Köszönöm szépen.