A friss levegő alapvetően szükséges a hosszú, egészséges élethez.

Most nyáron sokan olvassuk rémülten a híreket: megnövekedett a fát, vegyestüzelésű kazánokat, fatüzelésű kandallókat vásárlók száma. A kormányzat rendeletben engedi a fakitermelést bárhol (bár, úgy tűnik, eztt sikerült megakadályozni a tiltakozásokkal.) Szomorúan konstatáljuk: az idei télen az amúgy is rendkívül rossz minőségű levegő még rosszabb lesz.
Mit tehetünk?
Rövid távon a lakás levegőjének tisztítása a megoldás. Erre többféle készülék áll rendelkezésre: a szellőztetőrendszerben különféle szűrők, szellőzőrendszer híjján levegő tisztító gép. Ha allergiás van a családban, akkor érdemes olyan szűrővel felszerelni ezeket, amik képesek a polleneket kiszűrni.
Hosszú távon az életmódunkat kellene megváltoztatni. A Kárpát-medence sajátossága, hogy a nehezebb részecskék bent rekednek a medencében és csak a tavaszi szelekkel távoznak. Ezt a felhalmozódást úgy lehet kiküszöbölni, hogy nem hagyjuk a részecskéket felhalmozódni:
- nem használunk vegyestüzelésű kazánt,
- nem használunk fosszilis energiát használó járműveket,
- nem égetjük el a növényi hulladékot.
Helyette:
- átállunk tiszta energiára,
- nem autózunk,
- komposztálunk,
- mulcsozunk.
Szuperhosszú távon fenntartható életmódot alakítunk ki, ami mellett nem használjuk fel fél év alatt az erőforrásokat, hanem meghagyunk belőle a következő évekre. Ez komoly technológiai kihívás, hiszen az emberiség technológiai fejlődésének következtében hozzászoktunk egy igen magas életszínvonalhoz, amiből egészen biztosan nem fogunk engedni. Nagyon fontos azonban, hogy ezzel ne tegyük élhetetlenné a bolygónkat, az életünket valóban szebbé és jobbá tegyük általa!
Fenntartható életmód
A fenntartható életmód minden egyes embernek más és más. Egy mezőgazdasági vállalkozó nyilvánvalóan mást tehet, mint a hobbikertész, vagy a boltban vásárló.
Egy átlagember könnyedén ki tudja kerülni a felesleges papírhasználatot, míg egy könyvelőnek elég nehéz – főleg a hőpapírokkal.
Minden egyes tettünket lehet elemezni: ez vajon mennyire fenntartható.
A lakberendezés különösen érintett a kérdésben: minduntalan felmerülnek a kérdések: az anyagok fenntarható módon lettek-e előállítva, helyiek-e, le fognak-e bomlani, a használatuk fenntartható-e. Sokkal hosszasabban is írok erről a Fenntartható lakberendezés blogban. Ráadásul a lakberendezéssel csak korrigálni lehet a tervezési hibákat; ugyanis minden eldől a telekvásárláskor, illetve a tervezési folyamat során.
Attól tartok az elemző gondolkozást és tervezést nem tudja senki sem kihagyni. Azzal is tisztában vagyok, hogy könnyebb lenne, ha az államok, államszövetségek, globálisan minden egyes állam rendelkezne kidolgozott tervekkel annak érdekében, hogy nekünk, kisembereknek ne kelljen ezen morfondírozni – sajnos, kénytelenek vagyunk. De tegyük meg, mert a Földet az unokáinktól kaptuk kölcsön. Meg kell óvnunk számukra!
Első körben az is elég lesz, ha nem fogyasztasz többet a támogatott rezsinél! Legyen 2022-ben ez az első cél! Ha be tudjuk ezt tartani, a levegő is tisztább lesz a tavalyinál!
Húzd össze magad, vegyél fel egy meleg nadrágot, zoknit, kardigánt és csökkents 2-4 fokot a termosztáton! Gyalogolj, biciklizz, használj tömegközlekedést, szállíttasd haza a heti bevásárlást! Ne a vizes fahasábokkal akard megoldani a helyzetet, elég, ha egyszerűsíted a dolgaidat! Tényleg!
Augusztus 1-25 között KATA-temető akcióval vártalak. Ennek vége, lemaradtál. Majd legközelebb!
Szia! Szeretnél hozzászólni? Tedd meg itt. Köszönöm szépen.