A bársony egy három szálból készülő, tűzött anyag. A szövésekor egyszerre két szövetet készítenek, melyet elvágnak és külön tekerik fel a két szövetet. Az elvágott szálak miatt olyan puha és bolyhos a bársony felülete. Ez okozza azt is, hogy egyik, vagy másik irányba simítva más-más szögben törik meg a fényt. Az elvágott szál aprócska, 2-3 mm magas.

A bársonynak tehát van egy alapszövete és egy fedőszövete. Az alap napjainkban hurkolt is lehet, ebben az esetben egy szövet készül és tulajdonképpen a másik “szövet” az a kés, ami felvágja a szálakat. Ha a fonákját megnézzük a bársony szövetnek, akkor könnyedén megállapítható, melyik fajtájával állunk szemben.

Anyagát tekintve számos kombináció elképzelhető. Eredetileg a bársony selyemből készült, távol-keletiek a gyökerei. A VIII-IX. században Bagdadban már ismert, innen terjed tovább Európába a Középkorban. Az első európai bársonyszövet készítő nemzet az olasz. A mai napig piacvezetők.

A ma selyem bársonynak hívott anyag sokszor műselyemből (rayon) készül, vagy selyem-műselyem keverék: az alap mű-, a bolyhok selyemből.

Magyarországon a legnemesebb fajtája a pamutbársony. Nehéz, különleges fényű anyag. Lakástextilként számos alkalmazási lehetőséggel: függöny, kárpit, párnák.

Bársony persze készülhet más alapszálakkal is: lenből, gyapjúból, mohairből és a leggyakoribb, hogy poliészter szálból. Ez utóbbinak egyik nagy előnye a többivel szemben, hogy mosógépben is mosható, míg a selyembársonyt leginkább sehogy, a pamutbársonyt pedig vegytisztítással lehet megtisztítani. (Tulajdonképpen a szövetek moshatatlansága miatt terjedt el, hogy az emberek koszosak voltak a középkorban és az újkorban. Ez persze csúsztatás, egyszerűen más módszert alkalmaztak a személyes higiéniára. Az tény, hogy a felsőruházatot nem mosták.) A bársonynak számos változata létezik, különféle megnevezésekkel – persze nem itthon. Ezek az anyaguk szerint, illetve a mintakészítés módszere szerint különböztetik meg egymástól az anyagokat. Ha különleges igényeink vannak, érdemes utána nézni, mit jelentenek az egyes módszerek.

A bársony ma nagyon divatos textilféle, hiszen alkalmat ad a fénnyel való játékra, kontrasztok kialakítására (fényes és matt szövetek egymás mellett), és egy igen strapabíró anyag: egyszerű leporolással, porszívózással is könnyen karbantarthatod. Nem mellesleg egy nagyon puha, selymes tapintású anyag. Az, hogy van-e tartása, és mekkora ez, attól függ, hogy milyen típusú szövet, illetve milyen anyagból készült. Vannak olyanok is, melyek a “saját lábukon” is megállnak, míg a fenti Jyskes függönynek szinte egyáltalán nincsen, csupán annyi, amennyi a szövet vastagságából adódik – a függöny alján egyébként megfigyelhető a rogyasztásnál.
Az anyag kiválasztása során érdemes külön figyelned arra, hogy mosható legyen, illetve milyen a vegyszert használhatsz hozzá.
Macskások figyelmébe is ajánlom: a mi macskánk kifejezetten utálta a bársonyt, nagy ívben elkerülte a fotelben heverészést, miután felkerült a bársony székhuzat a helyére.
A képek a Függönymestertől, az Ikeából és a Jyskből.
Szia! Szeretnél hozzászólni? Tedd meg itt. Köszönöm szépen.