A poliészter, vagy hivatalos nevén a polietilén tereftalát egy mesterségesen létrehozott anyag. Attól függően, hogy milyen alkoholokat és savakat öntenek össze az üzemben, további alfajtákra bontható – de nem vagyok kémikus, nem mennék bele mélyebben, lakberendezési szempontból nem annyira lényeges.

Ez az anyag könnyen elkülöníthető a természetes szálaktól, ugyanis melegítés hatására olvad. Viselve nem olyan kellemes, ugyanis nem veszi fel a nedvességet és a viselője belefülled. Ilyen probléma általában az ülőbútorok huzatánál, kárpitjainál jelentkezik és ágyneműnek sem kellemes a használata.
Fenntarthatósági szempontból egyáltalán nem elfogadható: nem megújuló forrásból származik és nem bomlik le.

Vajon mi lehet az, ami miatt olyan széles körben elterjedt ma Magyarországon?
Kitaláltad, nagyon olcsó. A természetes szálakkal keverve, olyan hibrid anyagokat kapunk, melyek a természetes szálak egyes jó tulajdonságaira emlékeztetnek (főleg, hogy sokan csak hallomásból ismerik már ezeket), ezért igen gyakran kevert szálas anyagokban is megtaláljuk a poliésztert. Sajnos, fenntarthatósági szempontból a lehető legrosszabbat tesszük: már a természetes anyagok sem fognak lebomlani.

Az olcsóságon túl, a másik ok, ami miatt nagyon közkedvelt és a lakáskultúrában különösen: a színek. A poliészter ugyan átlátszó szál, de színezve csodálatosan élénk, életteli, tartós színű anyagokat lehet belőle készíteni, melyek az idők során sem veszítik el fényüket, színeiket.

Én nem igazán szeretem, ülőbútoroknál, textilkiegészítőknél kellemetlen mellékhatás a beleizzadás, szőnyegeknél olcsó hatást kelt, de vannak olyan függönyök, amelyeknél elfogadható megoldásnak tartom, ha nincs más lehetőség.

Forrás
A lakberendezésben számos anyagot használunk. Mivel személyes hobbim a textilféleségekkel és szálakkal való mindenféle ez meg az: kötök, horgolok, varrok, hímzek, ragasztok, bevonok, meg ami még jön, ezért külön sorozatot szánok a lakástextileknek. Ezt a sorozatot a “lakástextil” kategória alatt találjátok meg. Tavaly fogadtam meg, hogy soha többé nem fogok szintetikus szálakkal kézimunkázni, annyira kényelmetlen és kellemetlen munka közben is a tapintásuk és az érintésük, a használati értékükről nem is beszélve.
Forrás:
https://barnhardtcotton.net/blog/know-fibers-difference-between-polyester-and-cotton/
Szia! Szeretnél hozzászólni? Tedd meg itt. Köszönöm szépen.