A szőnyeg használat szabályai a szőnyegek funkciói alapján alakultak ki. Tehát az első kérdés:
Mire szolgál egy szőnyeg?
Szigetel és melegít.
Kijelöli egy-egy helyiségben a részterületeket. A nappaliban a beszélgetés, pihenés tereit el tudja különíteni a munkaterületektől. Az étkezőben a közlekedés területeit el tudja különíteni az étkezéstől, és így tovább.

Díszít.
Hogyan válassz szőnyeget?
A fenti három funkciót alapul véve:
- Hol van szükséged plusz szigetelésre és ez mekkora legyen?
- Milyen részeket szeretnél elválasztani egymástól? Milyen részeket szeretnél kijelölni a terekben?
- Mi illik az adott térbe?
Az első kérdésre adott válaszod fogja meghatározni, hogy a szőnyeg milyen típusú legyen: mekkora szálhosszúságú darabokat keress, hova fog kerülni. A szőnyeget a falra is felfüggesztheted, ebben az esetben is kihasználod a szigetelő funkcióját, ahogy már az őseink is tették évezredek óta! A szőnyeg anyaga is fontos: ha nagyon jól szigetelő darabokra van szükség, mindenképpen vastag gyapjúszőnyegben gondolkozz!
A második kérdésre adott válaszod meg fogja határozni a szőnyeg méretét. Akkorának kell lennie, hogy az adott teret ki tudja jelölni.

Forrás: Pécsi Balázs, Lakáskultúra
Ahogy az ábrán is látszik: akkor megfelelő méretű a szőnyeg, ha valóban kijelöli a teret. Nem csak jelzésszerű, hanem valóban addig tart, ameddig az adott funkció. Határesetként a kevéssé használt részre nem kötelező tenni: a kanapénak elég, ha a lába rajta van, az éjjeliszekrényt nem muszáj rá állítani, az étkezőben a közlekedési területet kihagyhatod. Kiszámítani egyszerű: a bútorokat elhelyezed, majd mérőszalaggal körbeméred és adsz még hozzá 15-15 cm-t minden oldalon (vagyis 30-30 centivel növeled a hosszát is és a szélességét is.)
A harmadik válaszod a szőnyeg stílusáról szól: nyilvánvalóan illeszkednie kell az enteriőrhöz.
Trükkök
A szőnyegek ára exponenciálisan nő a méretük alapján, szokták mondani. (Bár inkább négyzetesen, vagy 3D-sen.) Ezért meglehetősen drága mulatság egy-egy jókora szőnyeget beszerezni.
Erre a következő trükköket lehet alkalmazni:
- Veszel egy alapszőnyeget, amely színeiben illik a díszítő szőnyeghez és így egy kisebb díszes, design szőnyeg is elegendő.

- Több kisebb szőnyeggel jelölöd ki a területet, illetve növelheted a szigetelés vastagságát.

- Használj szőnyegpadlót a megfelelő méretben, a széleit szegőztesd. Többféle megoldást választhatsz: aláhajtott, fonalas, vagy szalagos szegést – szőnyegfajtától függően.

Forrás
Anyagok
Csak néhány szó a szőnyeg alapanyagokról.
Természetes vagy szintetikus alapanyagok rendkívüli választékából válogathatsz: lehet gyapjú szőnyeged, akril, poliészter, műselyem, szizál, stb, stb. Ezeket lehet vegyíteni: akár magát a szálat, amiből a szőnyeg készül, akár a szőnyeg szerkezetén belül: például pamutvetülék és gyapjú szál használatával készül.
Elvileg a fokozottabb használatú helyiségekben inkább ajánlhatóak a szintetikus alapanyagú szőnyegek, de a fenntarthatóság jegyében én nem ajánlom. Egyszerűen nem bomlik le, holott a szőnyegeket nem örökéletpluszegynapra tervezzük.

Forrás
Augusztus 1-25 között KATA-temető akcióval vártalak. Ennek vége, lemaradtál. Majd legközelebb!
Szia! Szeretnél hozzászólni? Tedd meg itt. Köszönöm szépen.