Egy otthon okosításának alapvetően egyetlen célja van: kényelmesebbé tesszük a saját életünket általa. Nem cél, nem rongyrázás, hanem egyszerűen csak egy eszköz arra, hogy ne kelljen foglalkozni a ház működésével.
Hogyan is működik a ház?
Megfelelő számunkra a hőmérséklet. Nagyon gyakran előfordul, hogy egy-egy családban eltér a hőkomfortja az embereknek. Ezt szimplán meg tudja oldani egy kellően okos otthon. Viszont ehhez idejében tudni kell, hogy mit kell majd vezérelni, milyen zónákat alakítsanak ki a tervezéskor és szinte azonnal érdemes bevonni a vezérléssel foglalkozó szakembereket; még azelőtt, hogy eldől a ház gépészeti rendszere!
Megfelelő a fény. Mikor süt a nap, akkor mindenhol van elegendő fény kintről, viszont a ház egyetlen pontján sincs zavaróan vakító fény. Az elegendő fény is nagyon fontos kitétel, mert más az elegendő akár a fürdőszobában is, ha éppen egy nyugtató fürdőt veszünk és más, mikor épp kifestenénk az arcunkat. A napsütésmentes órákban ugyanígy. Ezen túl a fény alkalmas a megfelelő hangulatot megteremteni: munkához hidegebb, az otthonlevéshez melegebb. A megfelelő pontokon adottak a munkához szükséges helyi fények. A műtárgyaink mindig meg vannak világítva és ez nem rongálja őket. És természetesen ezer más igényünk is lehet. Nagyon sok igényünket ki lehet elégíteni a fény-árnyék hatásokkal, megfelelő helyeken elhelyezett fényvisszaverőkkel, ezek mozgatásával. És erre tökéletes a vezérlés. Tényleg nem kell arra figyelnünk, hogy a ház előtti forgatható lamellák pontosan a megfelelő szögben álljanak a fenti kritériumok kielégítéséhez.
A zaj. A zajterhelés eléggé elfeledett témakör tervezéskor, holott mindenkit zavar a szomszéd vasárnap hajnali fűnyírása, flexelése, de akár a kutyaugatás is. A hangok hullámként terjednek, vagyis könnyen programozható feladat az, hogy az ilyen zajok elleni védőeszközöket működésbe hozzuk szükség esetén – akár úgy is, hogy beengedjük a kutyánkat.
Szükségünk van jó levegőre. A szellőző rendszer vezérlése is egyszerű feladat. A gépek megkönnyítik ezt is, a szűrőcsere innentől leegyszerűsödik: idejében kimegy a rendelés és mire itt az ideje, a rendelkezésünkre áll a cserélendő szűrő.
Megfelelő minőségű víz. Akár a vízkőtartalmat is szabályozni tudjuk. Hasonlóan a levegő szűréshez, a vízszűrő berendezések filtercseréje is egyszerűsödik. A medencei takarítás, vízminőségfigyelés, szabályozás is okosítható.
Energia. Az okosotthon energiaellátása is rendszerbe szervezhető vezérléssel. Számos alternatív melegvízkészítési és villamos energiatermelés módszer a rendelkezésünkre áll. Most szoftveresen összehangolhatóvá válnak azok a rendszerek is, melyeket korábban lehetetlen volt automatizálni. A lehető legkedvezőbb energiamixet lehet kialakítani az otthonunkban. Ennek a tervezése több mérnöki szakterület együttes, összehangolt munkája, ezt is az építkezés és felújítás tervezési szakaszában kell kidolgozni. Érdemes nyitott rendszert kialakítani, melybe a majdani újítások is beszervezhetőek!
Biztonság. Nem csupán a betörésvédelem tartozik ebbe a témakörbe, de a rendszereink működtetése is. Vezérelhetjük a bejövő-kimenő vizet, idejében felfedezhetjük a legkisebb vízszivárgást is – azelőtt, hogy kárunk keletkezne! Természetesen a tűzvédelem, a különféle vis majorok megelőzése, elhárítása is része lehet az okosításunknak.
Komolyan azt gondolom, hogy a határ a csillagos ég, ha az igényeink felméréséről beszélhetünk.
A kérdés innentől: Hogyan?
Szia! Szeretnél hozzászólni? Tedd meg itt. Köszönöm szépen.