A fitness terem egyike az un.: rekreációs helyiségeknek. Ezek az ember egészségének, fizikai állapotának karbantartásával kapcsolatos tevékenységek kielégítésére szolgálnak és a 2020. év után egyre jelentősebb szerepük van az otthonokban. A fitness-t a wellness-től alapvetően az különbözteti meg, hogy nagyobb szerepet kap benne az aktív, sportos időtöltés. A független funkciók egyenkénti vagy együttes alkalmazásával egyszerűbb vagy komplexebb rekreációs helyiségcsoportot tudsz létrehozni: pl. lehet csak egy egyszerű ping-pong szoba vagy éppen egy fitness termet, szaunát, uszodát magába foglaló kis centrum is.

Hol legyen a fitness terem?
Mivel a fitness terem a kiegészítő helyiségcsoportba tartozik, vagy a családi ház alárendelt részében (alagsor, pince), vagy a nappali helyiségcsoport részeként nyer elhelyezést, de az sem ritka, hogy egyes részei (pl. a szauna) az intim zóna fürdőszobájához kapcsolódik. A fitness terem a mozgás dinamikájából származó akusztikus hatások, és a kondicionáló gépek súlya, működése miatt, az uszoda a komoly gépészeti kiszolgálás, valamint a jelentős súly miatt általában nem kerül emeleti helyiségbe, a hálószobák közelébe.

A kert is alkalmas fitness tér létrehozására. Ebben az esetben mindenképpen célszerű átgondolni a szabadtéri mozgás lehetőségeit az egyes évszakokban és ezeket biztosítani.

Mit kell biztosítani a fitness-terem szomszédságában?
Fontos, hogy sportolás után át tudj öltözni, le tudj zuhanyozni, mosdani, fürdeni, használni tudj egy közeli toilette-t. Ehhez mindenképpen ajánlott egy fürdőszobát és egy mosdót telepíteni a szoba közelébe.

Mindenképpen kell pihenő rész és gyakori igény az étkezés is, de legalább egy hűtő az innivalók miatt.

A kerti, de akár a beltéri fitness fontos elemei a különféle úszó és welness medencék. A medencéken túl igényed lehet szauna, gőzkabinok elhelyezésére. Gyakori, hogy a társaságok egy része nem sportol, de a közelben marad, hogy beszélgethessen a sportolókkal, számukra ülő lehetőséget kell biztosítani.

A terem kialakításának lényeges szempontjai
Elsődleges szempont a térigény. Az otthoni sportoláskor általában kisebb térigényű mozgásfajták jöhetnek szóba. A mozgássorok közül sokat minden különleges segédeszköz nélkül lehet végezni: gimnasztikai gyakorlatok, aerobic; míg másokhoz segédeszközök: kézi súlyzók, kötelek stb.; vagy gépek: futópad, evezőpad, elliptikus tréner stb. szükségesek. Ezek meglehetősen nagy súlyú eszközök, így emeleti elhelyezés esetén megerősített födémre van szükség. Utólagos kialakításuk esetén szükség lehet statikus tervező bevonására.

Helyiségszükséglet szempontjából egy legalább 12-20 négyzetméteres helyiséget képzelj el, lehet az alagsorban, vagy földszinten. Jó, ha van természetes megvilágítása és szellőzése. Ide kerülnek be a különböző gépek, felszerelések, de ügyelj, hogy maradjon megfelelő hely a szabad mozgásra is.

Azokban a helyiségekben, amelyekben a mozgás a fő tevékenység, fontos a balesetek megelőzésére gondot fordítani. Jelentős veszélyforrás az elcsúszás, amit a padlóburkolat megfelelő kialakításával tudsz elkerülni, vagy esélyét csökkenteni. A burkolat tervezése során tehát, olyan anyagokat kell használni, amik csökkentik az elcsúszás lehetőségét. Ilyen pl. a melegpadlók között a szőnyegpadló, a gumipadló. A hidegpadlók között a csúszásmentes kerámialapok. Szintén a mozgásból vagy az elesésből eredő sérüléseket előzheted meg a pozitív élek (falsarkok stb.) lekerekítésével vagy élvédők beépítésével, valamint olyan bútorok alkalmazásával, ami lekerekített élekkel és sarkokkal rendelkeznek.

A falburkolatok esetében a tükrök mindenképpen megemlítendőek: nyomon tudod követni a mozgásod, korrigálhatod azt, és motiválhat!

Érdemes a távoli edzéseken való részvétel miatt médiát telepíteni a térbe, ti. egy okostévét. Előnyös, ha a tévé mellett látod magad: a tükör és a tévé helye alkalmazhodjon az edzéseidhez!

Az egyes eszközök elektromos áram igénye miatt, ezt a megfelelő pontokon biztosítanod kell számukra.
A medence terek kialakításánál – tekintettel az itt természetesen megjelenő vízre, – általában hidegburkolatok ajánlhatóak.

Ne feledkezz el a törölközők, fürdőköpenyek kulturált elhelyezését biztosítani.

Fontosak a hangulathoz illeszkedő kiegészítők: textilek, vázák, egyéb dekor elemek, a megfelelő növényzet és ide illő világítás kiválasztása.

A berendezés kialakítása során, megfelelő hely esetén a következő funkcionális egységeket is elhelyezheted:
- Welness kiegészítők: pezsgőfürdő, fényfürdő, illat terápiás kabin, szauna, gőzkabin, masszázs-zuhany, stb.
- Pihenő bútorcsoport: nyugágyak stb.
- Társalgó bútorcsoport: fotelek, kanapék, étkezőasztal székek.
- Bárpult

Mint a legtöbb helyiségben, itt is fontos a jó általános megvilágítás. Ezeket kialakíthatod direkt vagy indirekt módon, különböző fényforrásokkal és világítótestekkel, a helyiségben folyó tevékenységhez szükséges mértékben, esetleg szabályozható fényerővel. A helyi megvilágítás igénye helyiségenként változó lehet.

Szia! Szeretnél hozzászólni? Tedd meg itt. Köszönöm szépen.