A nappali

Mi kell a nappaliba?

  • Kényelmes ülőbútor
  • Asztalkák
  • Dekoráció
  • Világítás

Dekor a tv, a könyvesszekrény, a gyűjteményes vitrin is. Szerintem egyéni ízlés és lehetőség dolga, hogy ki mit választ. Érdemes színpadiasra venni a figurát, ebben a szobában nem csak élünk, de a vendégeinkkel is itt ülünk le beszélgetni.

Szóval, ha csak ennyi kell, miért van ennyi rosszul berendezett, kényelmetlen, ronda nappali?

Nincs stílusuk.

Megtetszenek az insta képek, de se lehetőséged, se ízlésed nincs a megvalósításukra, bemész a Pepcóba és veszel pár mütyürkét. És itt kezdődik a probléma!

Keress stílust!

Nekem a kedvenceim:

Francia vidéki stílus.
A stílusjegyei: régi, használt bútorok, natúr, természetes anyagok, tört színek: szürkés zöld, szürkéskék, törtfehér. A padló is természetes: kő vagy fapadló. Könnyed, laza és nem erőltetetten válogatott.
(Forrás)
Angol klasszikus.
Stílusjegyei: míves kanapék, szimmetria, drága, jól megválasztott tárgyak. A színek nem jellemzőek, de egységben van tartva az összes enteriőr. A burkolatok méregdrágák, gyakori a fa falburkolat és a tapéta. (Forrás)
A paraszti stílus.
Ma főleg natúr fenyőbútrort alkalmaznak, de nekem biztosan világoszöldre lenne festve, fehér kiegészítőszínnel. Lakókonyha, sparhelttel. Nem beépített konyha, hanem darabokból álló – a tűzhelyet az épített sparhelt mellé integrálnám. Mindenképpen egy heverő lenne az konyhaasztal egyik oldalán, a másikon két szék és a heverőt az ablak alá tenném. Ezek a gyerekkori emlékeim, klassz volt, hogy kicsi lányként ki tudtam nézni az ablakon, míg a nagyszüleim tettek-vettek. (Forrás)
Bohém.
Nagyon színes és vidám, szokatlan ötletekkel. Egyesíti magában a méregdrága designbútorokat és az sk behúzott szivacsot, párnákat. (Forrás)
A midcentury modern, amit itthon csak modern stílusnak mondunk.
Az ötvenes évek nagy tervező nemzedékének bútorai, vagy ezek másolatai használata. Mindenféle anyag szóba jöhet, a forma és a kényelem, ami összeköti. A fenti szoba egy új-zélandi tervezőé, nagyon sok változatban látható, az alapbútorok évekig változatlanok voltak.
(Forrás)
A saját nappalim moodboardja.
Pár dolog még hiányzik, főleg a kanapé feletti fal csupasz nagyon (a három kék micsoda a “Friends”, “Love”, “Family” képgyűjteményt mutatja, ha majd stb.,) a férjem pedig vetítővászonként használja. A párnákból is kevesebb van, ráadásul nem is ezekkel a mintákkal. Legalább lesz miről DIY posztokat készíteni, ugye.
A lényeg: 10 embert le tudunk ültetni, ha vendégek jönnek –
és mivel mindenki másik városban él, előfordul egy ekkora sereg.

Ezután a tervezés következik. Mindent le kell mérni, rajzolhatsz egy alaprajzot is. Tervezd meg a dekorációt is, a világítást se felejtsd ki! Kell lámpa a mennyezetre (általános világítás), kell olvasáshoz, kézimunkázáshoz (helyi világítás) és kell a hangulat kedvéért (hangulat világítás.) Szükség lehet még irányfényre is (pl. éjszaka a hálóból a fürdőszobáig.) A TV, vetítő, hangfalak használatát se! Ne járj úgy, mint én… (Utólag jöttünk rá, hogy a nagy 50 centi széles és nálam magasabb hangfalak kimaradtak a tervezésből. Vezetékestől, oldalhangfalastól. Én nem foglalkozom a hangosítással itthon, a férjem hobbija és hiába csináltam neki az alábbi tervrajzot, a hol lesz a TV kérdéskörön túl nem jutott tovább. Sajnos, én sem.*)

Az eredeti tervek, csatolva a berendezési tárgyak képeivel.
Mielőtt elmentünk volna az IKEÁ-ba. Ott azonnal kiderült, hogy az ide megálmodott asztal nem jó méretű a férjemnek, a tv-nézős kanapé pedig elviselhetetlenül kényelmetlen.
Így jársz, ha elfelejtkezel a hobbidról.

Mielőtt azonban elmész vásárolni, mindenképpen mérd le: beférnek-e a bútorok úgy, ahogy megálmodtad! A boltok mindig írnak méretet (ha nem írnak, nehogy ott vásárolj!), érdemes indulás előtt ellenőrizni. Mi, lakberendezők készítünk alaprajzot, természetesen mindent belerajzolunk: a csöveket, radiátort, akadályokat, a konnektorok helyét. Ezután ebbe az alaprajzba rajzoljuk bele méretarányosan a bútorokat. Készítünk moodboardot, hogy a hangulatát megtervezzük a térnek, és ha sikerült a megfelelőt kialakítani, elkészítjük a falnézeteket, a burkolatok tervét, a különféle szaktervezőknek a terveket. Ha nem is mindet, de az alaprajzot és a moodboardot ajánlom mindenkinek! Ezeket egyszerű rajzprogrammal, bemutatótervezővel el lehet készíteni – centiméterben meg tudod adni a vonalakat is pontosan és a bútorok úgynevezett befoglaló téglalapját is (mintha bedobozolnád – akkora térre van szüksége.) Akinek nem megy, kérjen segítséget!

A bolban próbáld ki a bútorokat, mert pont olyanok, mint egy ruha, vagy cipő. Ha nem jó méret (puha, kemény, nem férsz el benne, elveszel benne, stb.), akkor használhatatlan lesz. Sőt, a bútorok egészségkárosítóak lehetnek, hiszen huzamos ideig ülsz rajtuk! Az ergonómia nem blöff, hanem az életet kényelmessé tevő tulajdonságok gyűjteménye!

Ha minden rendben: a stílus az, amit szeretnél, megfelelő méret és a terveid szerinti, ráadásul szokatlanul kényelmes és kellemes használni, akkor vedd meg! Ha valami nem klappol, menj és keress olyat, ami meg fog felelni! A bútor egy nagyberuházás, amit hosszú távon fogsz használni. Nem szabad elhamarkodottan olyan döntést hozni, amit később évekig bánni fogsz, a bútort pedig utálni. Erre való az, hogy tervezel és tartod magad a döntéshez!

*Azóta iratkoztam be és végeztem el a lakberendező iskolát.

Hagyj üzenetet!

Levélben

Adatvédelmi tájékoztató

Vagy az oldalon >>

Egy hozzászólás a(z) “A nappali” bejegyzéshez

  1. […] házon belül a formális nappali a bejárat közelében, az utcafronton található, míg a családi szoba a kert közelében, […]

Szia! Szeretnél hozzászólni? Tedd meg itt. Köszönöm szépen.

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .

Kategóriák:

Címkék:

aksis porszívó akusztika akusztikai panel anyagok a tervezői program Az 5. elem az igények megfogalmazása biztonság burkolat bár családi együttlét Diósgyőr Diósgyőri-vár edzőterem family room felújítás fenntarthatóság filmtárolás fitness fotel fő háló gyapjú gyapjúszigetelés gyerekszoba 2-6 éves korig gyerekszoba kisgyerekeknek gőzfürdő heló hibrid Horizon asztal huzat húsvét igényfelmérés ima ingyenes tanácsaadás jólét jóléti állam kanapé karácsony kastélyok kert kerti lakberendezés kerti medence kompozit anyagok Korben Dallas Korben Dallas apartment krétafesték könyvespolc központi porszívó lakberendezés len lábtámasz masterbedroom medence modern média tárolás napozás napozó ágy nyaralás otthon nyugalmas élet nyugágy nyár olvasás otthon nyaralunk poliészter porszívó pünkösd rendszer rezsicsökkentés sectional szauna szénszál szülői háló takarítás terasz tervezz velem! tervezés textil The 5th element táblafesték társadalmi kérdések társadalom uszoda varrás vezetékes vezeték nélküli világítás várak vásárlás vázlattervek welness ágynemű ágyneműhuzat ágytakaró állatok a lakásban élet életmód építkezés étkezőasztal íróasztal újrahasznosítás

%d bloggers like this: