Ha belefutottál már XIII., XIV., XV. és XVI Lajos neveivel fémjelzett székek hirdetéseibe, akkor bizonyára te is jó alaposan összezavarodtál.






Tegyük hát tisztába ezt a dolgot!
- XIII. Lajos ismert ragadványnevén: Igazságos Lajos, franciául: Louis XIII le Juste; Fontainebleau, Francia Királyság, 1601. szeptember 27. – Saint-Germain-en-Laye, Francia Királyság, 1643. május 14. Ő tehát a XVII. század első felében uralkodott 1610 és 1643 között 33 évig. Ő az utolsó középkori francia király. Késő reneszánsz bútorok köthetőek a nevéhez: esztergált szerkezetűek voltak, nem annyira kényelmesen kárpitozottak, mint a barokkban. Az 1. szék szövege: “Dió karosszék a Francia barokk egy impozáns darabja cca 1870. A szék szerkezetileg stabil, tökéletes állapotú, hiánytalan faragásokkal. Dombor nyomott kárpitja, valamint ülőrészének rugózata is hibátlan.” Röpke 230 év a különbség, neoreneszánsznak lehet nevezni.
- XIV. Lajos, a Napkirály, Roi-Soleil, Louis XIV Roi de France et de Navarre, Saint-Germain-en-Laye, 1638. szeptember 5. – Versailles, 1715. szeptember 1. Öt évesen került a trónra, 77 évesen halt meg, 71 évig uralkodott. Ő volt A barokk uralkodó. A regnálása alatt fejlődtek ki a jelentős divat- és bútoripari manufaktúrák. Elvárta, hogy az arisztokrácia kövesse a legújabb trendeket és az, amit ma lakberendezésnek, belsőépítészetnek mondunk is az ő idejében alakult ki. A szakma szempontjából az egyik legjelentősebb király volt a történelemben. Ez tehát a XVII. század második fele és XVIII. század eleje. Kényelmes, kárpitozott bútorokat láthatunk, szépen ívelt faragásokkal. A 2. kép eladója hirdetésében pedig részletezi, hogy a csalók veszélyeinek ki vannak téve a kedves vevők.
- XV. Lajos, hivatalosan terjesztett melléknevén a „Hőnszeretett Lajos” , Louis le Bien-Aimé, Versailles, 1710. február 15. – Versailles, 1774. május 10., XIV. Lajos francia király dédunokája és utódja. A XVIII. század derekán uralkodott. A hozzá köthető stílus az érett barokk, ahogy nevezni szoktuk: a rokokó. A kárpitozás díszesebbé válik, ahogy a faragványok is: levelek, kagylók, s más stilizált figurák jelennek meg mindenhol a bútorokon. Ő is nagyon fiatalon lett a trón örököse, de 14 éves koráig régensként uralkodott a nagybátyja, Fülöp, orleans-i herceg. 52 éves uralkodása a XVIII. század közepét öleli fel. A fenti képeken a 3. és 4. székről állítja eladójuk, hogy ebbe a korszakba tartoztak.
- XVI. Lajos, Louis-Auguste de France; Versailles, 1754. augusztus 23. – Párizs, 1793. január 21. 1774-től 1792-ig 17,5 évet uralkodott. 1793-ban feleségével, Marie Antoinette-tel együtt kivégezték. Már XV. Lajos idején elkezdődött az a stílustörténeti korszak, amihez a XVI. Lajos stílust köthetjük: és ez nem más, mint a klasszicizmus. A klasszicizmus a francia forradalom idején teljesedett ki. Napoleon nevéhez köthető az érett korszaka: az empire.
Nézzünk példát a korszakokra a világ leghíresebb múzeumaiból!

Maga a Napkirály.
XIV. Lajos rajongott a színházért, maga is balettozott. A Napkirály jelmeze, és ragadványneve innen ered.
Korabeli metszet.

Fauteuil à la reine: ca. 1690–1710, a MET-ből.
A kárpit nem eredeti, XVIII. századi.
Forrás

Forrás

Forrás

Forrás

XVI. Lajos korabeli szék, 1788, Georges Jacob műve.
Az eredeti leltár alapján a kárpit zöldes szürke volt.
Forrás

Forrás

Forrás

Forrás
A képek alapján talán látszik, hogy mi különbözteti meg a korszakok bútorait a korszakokon kívüli neo-bútoroktól, illetve a XX. és XXI. századi újhistorizmus rendkívül sematikus bútoraitól. Tüzetesen újra átvizsgálva a képeket, arra is rájöhettek, hogy igazából nem a forma a döntő, hanem az alkalmazott díszítmények, technikák – ezek mutatják meg, hogy pontosan melyik korszakban járhatunk. Mindegyikre jellemzőek adott díszítmények és szépen látszanak az átmeneti időszakok is.
Ha antik bútort keresnél, mindenképpen ajánlom tüzetesen átvizsgálni: az alján, hátoldalán kell keresni a készítő nevét, manufaktúráját, pecsétjét, illetve a szállítás és a leltár papírjait. Persze ezek is hamisíthatóak! Jó jel, ha találunk róla szakirodalmat. Érdemes beleolvasni a múzeumok kiadványaiba: nem egyszerű a kutatómunka hozzáértők számára sem.

Philippe Starck
Forrás
A posztmodern Louis Ghost szék az idén 20 éves.
Szia! Szeretnél hozzászólni? Tedd meg itt. Köszönöm szépen.